8500 YILLIK ZENGİN TARİHİ VE MUHTEŞEM DOĞASI İLE DÜNYANIN EN ESKİ METROPOLLERİNDEN BİRİ OLAN İSTANBUL, ROMA, BİZANS VE OSMANLI İMPARATORLUKLARININ ESKİ BAŞKENTİDİR.
İSTANBUL, ASYA VE AVRUPA KITALARI ÜZERİNDE YER ALAN, HER İKİ KITANIN DA KÜLTÜR VE MİRAS YÖNÜNDEN MÜKEMMEL UYUMUNU İÇİNDE BARINDIRAN DÜNYA ÜZERİNDEKİ TEK ŞEHİRİDİR.

 

Çağlar boyunca farklı kültür ve uygarlıklara; farklı din, kültür, dil ve ırklardan insanlara  ev sahipliği yapan İstanbul, yüzyıllar içerisinde kazandığı kozmopolit ve metropolit yapısını korumuştur. İstanbul bugün, geçmişte olduğu gibi bir dünya başkentidir.

Şehir aynı zamanda uluslararası fuarları, film, müzik ve tiyatro festivalleri, müzeleri, sanat galerileri, sergileri ve spor organizasyonları ile Türkiye’nin sanat merkezidir. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ve 2012 Avrupa Spor Başkenti olmuştur. İstanbul 21. yüzyılın en önemli metropollerinden biridir.

İstanbul uluslararası zincirlerin ve seçkin Türk markalarının da dahil olduğu, boğaz kıyısında, tarihi yarım adada ve şehrin merkezi bölgelerine yakın 170’den fazla 4 ve 5 yıldızlı otelleri ve yaklaşık 94,000 yatak kapasitesi ile ziyaretçilere geniş bir yelpazede konaklama seçenekleri sunmaktadır.

İstanbul modern ve geleneksel ürün çeşitliliği ile alışveriş severler için bir cazibe merkezidir. Osmanlı kökenli tarihi çarşıları ve dünya standartlarındaki alışveriş merkezleri ile şehrin ziyaretçilerine geniş bir yelpazede alışveriş seçeneği sunmaktadır. İpek, yün ve pamuktan yapılmış özel Türk halıları, değerli takılar, otantik cam eşyalar, geleneksel hediyelik eşyalar ve haute couture, son moda yaratıcı ürünler ile şehirde her dönemin karakteristik özelliklerini yansıtan çok sayıda alışveriş alanları vardır.

İstanbul asla uyumaz. İstanbul'u ziyaret ettiğinizde eğlence dolu gece hayatını da mutlaka deneyimlemelisiniz. Dünyanın en güzel gece kulüplerini ve en kozmopolit kitleyi İstanbul'da bulacaksınız.

İstanbul mutfak çeşitliliği ile bir altın madeni gibidir. Şehir, geniş bir yelpazeye yayılan şık restoranlarıyla  macera sever bir gurmeye arasından seçim yapabileceği çok fazla seçenek önermektedir. Örneğin; Balık Ekmek, Simit, Kumpir vb… Dünya üzerindeki pek çok metropol ile benzer bir şekilde İstanbul da zengin bir sokak yemeği kültürüne sahiptir. İstanbullular günün herhangi bir saatinde hızlı bir kahvaltı için, öğle yemeği için, arada küçük bir atıştırma yapmak için ya da uzun bir gecenin sonunda bu sokak satıcılarına uğrarlar.

İstanbul’da 2 gün ya da 2 hafta kalın; bu renkli şehrin tüm atmosferini tecrübe etmeli ve hiçbirşeyi kaçırmamalısınız. İşte bunun için size bazı öneriler;

 

Daha fazla bilgi içi, İstanbul’un ilk resmi tanıtım sitesi  www.howtoistanbul.com‘u ziyaret ediniz.

Galata Kulesi'nden İstanbul'a 360 derecelik bir açıyla bakmak.

Galata Köprüsü'nde balık tutanların yanından denizi izlemek.

Ayasofya Müzesi'ni gezmek.

Topkapı Sarayı'nı gezmek.

Rumeli Hisarı'nı görmek.

Ortaköy'den Boğaz'ı izlerken kumpir yemek, Ortaköy Pazarı'nı gezmek.

Kapalıçarşı'yı gezmek.

Büyükada'ya gidip bisiklete binmek, Aya Yorgi Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret etmek.

Pierre Loti'den Haliç manzarasına karşı Türk kahvesi içmek.

İstiklal Caddesi'nde yürüyüp alışveriş yapmak.

Emirgan Korusu'nu gezip gün batımını izlemek.

Dolmabahçe Sarayı'nı gezip, deniz kenarında çay içmek.

Mısır Çarşısı'nı gezip lokum, şekerleme almak.

Miniatürk'ü gezip Türkiye'nin harikalarını keşfetmek.

Çamlıca Tepesi'ne çıkmak.

 

Designed by Magnetic

Istanbul@MIPIM - CREDITS

INFO@ISTANBULATMIPIM.COM